بهترین درخت میوه از نظر سود و درامد چه نهالی است؟

کشاورزان قدیمی تر شاید برای کاشت نهال، کمتر به سود دهی و در آمد از آن فکر می کردند. زیرا میدانستند که همه درختان بارده و درختان میوه، سود دهی خوبی دارند. اما امروزه و کشاورزان جدید نظرات و افکار متفاوتی دارند.

امروزه کشاورزان بیشتر با فکر سود دهی یک محصول و یا درامدی که می تواند برای آنها به همراه داشته باشند فکر می کنند که فکر درست و اقتصادی است. اما سوال اصلی این است آیا می توان انتظار درامد زیاد از تمامی درختان را داشته باشیم؟

جواب این سوال قطعا خیر می باشد. چرا که بعضی از درختان به ذاته محصولات ارزان قیمت تولید می کنند و تولید آنها سود زیادی را برای کشاورزان به همراه ندارند. از طرفی زحمت کاشت، داشت و برداشت این گونه از درختان نیز پایین تر است.

اگر بخواهیم معیار درستی را برای بهترین نهال پرسود؛ داشته باشیم، باید بدانیم که چه محصولات کشاورزی از ایران به دنیا صادر می شود. زیرا همیشه محصولات صادراتی، درامدی چند برابری از سایر محصولاتی که در ایران فروخته می شوند دارد.

محصولاتی مثل:

  1. پسته،
  2. گردو،
  3. زرشک،
  4. بادام،
  5. عناب
  6. و فندوق از جمله خشکبار صادراتی کشور عزیزمان ایران است که به مقصد بسیاری از کشور های دنیا محصولات آن صادر می شود. در نتیجه بهترین درختان تولید میوه خشکبار چند مورد فوق می باشد.

میوه هایی مثل هلو، انجیر، گیلاس، گلابی، انار، سیب، شلیل، به، زرد آلو و آلبالو از جمله میوه های صادراتی می باشند.

حال که با بهترین نهال های سود ده و اقتصادی آشنا شدید باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهید. به هیچ عنوان هر نهالی با توجه به اینکه سود ده است و می تواند برای شما منفعت زیادی داشته باشد نمی تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

زیرا هر نهال مناسب یک منطقه کشت مناسب و با آب و هوای منحصر به فرد است. در نتیجه باید با توجه به محل زندگی و کشت نهال های مورد نظر اقدام به خرید و سرمایه گذاری روی انها کنید. در ادامه مطلب در مورد بهترین نهال مناسب منطقه و آب و هوای محل زندگی شما به طور کامل توضیح خواهیم داد.

از نظر بیماری و هزینه های جلوگیری از آن، بهترین نهال؛ چه ویژگی هایی دارد؟

همه ی شما کشاورزان عزیز و زحمت کش می دانید که اگر عمده باغ و مزارع شما دچار بیماری و آفات گسترده شود، چه خسارات سنگینی می تواند برای شما به همراه داشته باشد.

این درحالی است که شما با فکر سود دهی و فروش خوب از محصولات، بهترین نهال را برای مزارع خود کشت کرده اید اما در صورت مواجه با آفات و بیماری ها، متحمل خساراتی خواهید شد که تا سال ها گریبان گیر شما خواهد شد.

هزینه های سموم و مواردی مثل کود دهی که به منظور پیشگیری و یا مبارزه با آفات و بیماری های وارده به مزارع شما است، بسیار سنگین است. در نتیجه باید قبل از خرید نهال، بهترین نهال و کم هزینه ترین آن از نظر هزینه های نگهداری که مهمترین آنها هزینه بیماری ها است، برای شما به صرفه باشد.

با توجه به علم امروز و گسترش صنعت کشاورزی و دانش گیاه پزشکی امروزه بیشتر نهال های کشاورزی از چندین مرحله اصلاح نژاد و یا ژنوم ادیتینگ که پیشرفته ترین عمل در جهت مقاوم سازی ژن درختان و نهال های کشاورزی در برابر بیماری و مقاوم سازی آنها است، بیشتر نهال های کشاورزی کمتر بیمار می شود.

نهال گردو، پسته، انگور و بادام چهار مورد از ده ها نهال بسیار مقاوم در برابر بیماری ها و آفات است که هزینه های نگهداری از آنها پایین تر از سایر نهال های کشاورزی است. در نتیجه می توان آن ها را بهترین نهال از نظر مقاومت در برابر بیماری ها و آفات دانست.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که محلی که تصمیم به خرید نهال مورد نظر را از آن دارید باید دارای مدارک معتبر باشد. همچنین از علم روز دنیا در جهت پرورش و نگهداری و مقاوم سازی نهال ها استفاده کند.

بهترین درخت میوه از نظر میزان رسیدگی و مراقبت از آنها:

بسیاری از نهال های کشاورزی از نظر مراقبت و نگهداری نیازمند زمان و هزینه های هنگفتی هستند. اما بسیاری دیگر نیز برعکس آن است و نیازمند رسیدگی های منظم و طولانی مدت نیست و رسیدگی به آنها در زمان های محدود و کمی انجام می شود.

نهال های گردو، پسته، بادام، انگور، زرشک، عناب  و …  از جمله نهال هایی است که از نظر هزینه رسیدگی و مراقبت، بهترین و به صرفه ترین نهال ها هستند و نیاز به مراقبت های طولانی مدت و دائمی زیاد نیستند.

شناخت مناطق آب هوایی جهت کشت بهترین نهال میوه:

جالب است بدانید که کشور عزیز ما ایران، دارای 4 اقلیم و آب و هوا به صورت کلی است که شامل آب و هوای گرم و خشک، سرد و کوهستانی، گرم و مرطوب و معتدل است. هر کدام از آب و هوای گفته شده ویژگی های منحصر به فردی دارد.

آیا آب و هوای گرم و خشک مناسب پرورش بهترین درخت میوه می باشد:

با توجه به موقیت جغرافیایی ایران در کره زمین، بیشتر مناطق موجود در ایران دارای این آب و هوا می باشد که به آنها در زبان عامیانه مناطق کویری گفته می شود. این مناطق از نظر میزان بارش در سطح پایینی قرار دارد و ذخایر آبی پایینی دارند. معمولا ارتفاع این گونه مناطق از سطح دریا زیر 900 متر است.

در نتیجه هر نهال و محصولی مناسب این گونه از مناطق نیست. بر اساس شخصات اقلیم گفته شده و همینطور تحقیقات کمی می توانید نوع اقلیم و آب و هوای منطقه خود را بیابید و سپس با توجه به آن بهترین نهال برای کاشت در آن مناطق را بیابید.

بهترین نهال جهت پرورش در مناطق گرم و خشک:

در مناطق گرم وخشک بهتر است از گونه های منحصر به فرد درختان زراعی استفاده کنیم که نیازمند آب و آبیاری چندانی نداشته باشند. معمولا این گونه از درختان توانایی رشد و پرورش به صورت دیم را دارند.

نهال عناب، نهال پسته، نهال انجیر، نهال انگور، نهال بادام و نهال خرما از جمله نهال هایی هستند که گونه های خاصی از آن را می توان در این اقلیم و مناطق کشت کرد. پس تا به اینجا با بهترین نهال برای مناطق گرم و خشک آشنا شدیم.

آب و هوای سرد کوهستانی جهت احداث باغ میوه:

مناطق و اقلیم سرد ایران معمولا در شمال کشور وجود دارند و در مناطقی که کوه های فراوان سر به فلک کشیده و با ارتفاع زیاد است یافت می شود. این مناطق معمولا با بارش های فراوان باران و مخصوصا برف همراه است در سرتاسر سال معمولا در قله های کوه های آن مناطق برف زیادی مشاهده می شود. مکان هایی مثل تبریز، اردبیل و همدان جزء این مناطق به حساب می آیند.

این مناطق معمولا دارای سرمای استخوان سوزی است و باد های سرد برخاسته از باد و کولاک های زیادی دارد. ارتفاع این مناطق معمولا بالای 1500 متر از سطح دریا هستند و جزع مناطق با ارتفاع زیاد به حساب می آیند.

یکی از مهمترین خصوصیات مناطق کوهستانی اختلاف دما در شب و روز است. در روز هوا معمولا مطبوع و خنک و قابل تحمل است، اما  شب های بسیار سرد و طاقت فرسایی را به همراه دارد.

بهترین درخت میوه برای مناطق سرد و کوهستانی:

درختان محدودی هستند که می توانند دمای تا -20 درجه را تحمل کنند. اما این گونه از درختان جزع درختان هستند که می توانند بیشترین سود دهی و درامد را برای کشاورزان آن مناطق به ارمغان بیاورد.

بهترین نهال برای مناطق سردسیر درختانی مثل بهترین نهال گردو، سیب، گلابی، گیلاس، بلوبری، به و آلبالو و… می باشد. این درختان دارای ارقام متعددی هستند و عمده انها می توانند در مناطق سرد و کوهستانی به عمل بیایند.

معرفی بهترین درختان میوه در ایران

آب و هوای گرمسیر جهت کاشت بهترین نهال میوه چگونه می باشد:

معمولا مناطقی که دارای آب و هوای و اقلیم گرم ومرطوب است، مناطق نزدیک به دریا و خط ساحلی ایران می باشد. حاشیه خلیج فارس و دریای عمان، مناطقی مثل چابهار و سیستان و بلوچستان جزع این گونه مناطق محسوب می شوند.

حجم بارش در این گونه از مناطق پایین است و سطح پوشش گیاهی کمی را دارد. این مناطق معمولا دارای خاک آهکی است. در نتیجه نمی تواند هر نهال و گیاهی را پذیرا و پروش دهد. ارتفاع اینت مناطق از سطح دریا بین 600 تا 900 متر است.

بهترین نهال برای مناطق گرم و مرطوب:

با توجه به شرجی بودن این گونه مناطق درختان میوه زیادی در این گونه از مناطق کشت نمی شوند. اما درختانی مثل درخت انگور، درخت زیتون، درخت موز، درخت انبه، درخت الوئه ورا  و گونه خاصی از نهال گردو و زرد آلو در این گونه از مناطق کشت شده و جزع بهترین نهال برای کاشت در مناطق گرم و مرطوب هستند.

معرفی بهترین درختان میوه در ایران

ویژگی مناطق و اقلیم معتدل جهت پرورش بهترین درخت میوه:

نیمه شمالی کشور به خصوص مناطق حاشیه دریای خزر و رشته  کوه های دماوند جزع مناطق معتدل و اقلیم متعادل ایران به حساب می آیند. این مناطق معمولا با رطوبت بسیار زیادی همراه است. در بعضی از رسانه های معتبر اقلیم شناسی و جغرافیایی به این قبیل مناطق اقلیم معتدل و مرطوب  نیز گفته می شود.

این مناطق دارای پوشش گیاهی بسیاری است و خزه و گیاهان خودرو زیادی در آن رشد می کنند همچنین با توجه به رطوبت بیش از حد در این مناطق، گرمای طاقت فرسایی را دارد. این مناطق معمولا بیشتر سال دارای بارش های پراکنده و مقطعی باران هستند.

بهترین نهال برای مناطق و آب و هوای معتدل:

درختانی و نهال هایی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، بهترین درخت برای کاشت در حیاط منازل نیز می باشد. ویژگی درختانی که در مناطق معتدل مرطوب رشد می کنند معمولا بدون نیاز به آب هستند و کم ریشه و یا ریشه های کوتاهی دارند. زیرا ریشه های آنها خیلی زود می توانند به آب برسند.

درختانی مثل پرتقال، کیوی، زیتون، درخت هلو، درخت شلیل، درخت انگور، درخت لیمو، درخت خرمالو، درخت انار، درخت انجیر، درخت گلابی، درخت سیب، درخت به، درخت گیلاس و نوع خاصی از درخت گردو؛ از جمله بهترین نهال ها برای کاشت و پرورش در مناطق گرم و مرطوب با آب و هوای شرجی می باشد.

معرفی بهترین درختان میوه در ایران

جمع بندی نهایی بهترین درخت میوه:

در این مطلب با ویژگی ظاهری و آب و هوایی بهترین درخت میوه؛ و همچنین با انواع منطقه و اقلیم جغرافیایی با شرایط آب و هوایی و بارش و پوشش گیاهی آشنا شدیم و فهمیدیم که هر منطقه و اقلیمی مناسب نوع خاصی از نهال میوه و سایر نهال های زراعی می باشد.

هم اکنون و پس از خواندن این مطلب شما از نوع آب و هوای منطقه خود اطلاع دارید و میدانید که در چه منطقه با نوع آب و هوایی زندگی می کنید. در نتیجه می توانید بهترین نهال برای کشت در زمین محل زندگی خود را انتخاب کنید.