مزایای استفاده از اسید هیومیک در صنعت کشاورزی

مزایای استفاده از اسید هیومیک در صنعت کشاورزی

مدت زمان زیادی است که کشاورزان در تلاش هستند تا بتوانند کود گیاهی مناسبی برای محصولات زراعی خود استفاده کنند که باعث شود محصولی بسیار با کیفیت و خوش طعم را به بازار عرضه کنند. محصولات زراعی شامل موارد مختلفی مانند: میوه‌ها، سبزیجات و حتی حبوبات است و البته هر آنچه که به سبد غذایی افراد راه پیدا می‌کند و با سلامت آنها به صورت مستقیم در ارتباط است، گفته می‌شود. در این مقاله تمام سعی خود را بکار گرفته‌ایم تا شما عزیزان بتوانید با فواید و خواص هیومیک اسید و مزایای استفاده از اسید هیومیک در صنعت کشاورزی آشنا بشوید؛ پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

در ابتدا بهتر است بدانید که هیومیک اسید دارای رنگ قهوه‌ای تیره است و این کود گیاهی از جمله اجزای طبیعی هیومیک می‌باشد که در آن مواد معدنی مانند:

 • ازت
 • فسفر بالا
 • گوگرد

و دیگر مقادیر مختلف و دیگر عناصر مانند: مس، روی، کلسیم، منیزیم وجود دارد. به عبارتی دیگر اسید هیومیک را به گروهی از مولکول‌ها می‌گویند که وظیفه دارد تا به ریشه‌های گیاه، مواد مغذی و آب مورد نیاز گیاه را برساند و مقدار زیادی از این کود گیاهی با رعایت اصول استفاده از آن، در رشد گیاه تاثیر بسیار زیادی دارد ولی در مقابل چنانچه مقدار کود گیاهی اسید هیومیک کم باشد تولید محصولات کشاورزان و باغداران کاهش پیدا میکند.

اسید هیومیک یک نوع ماده اولیه ضروری برای کشاورزان است که دارای خواص و فواید بیشماری است؛ و همچنین باعث می‌شود باروری بیشتری از خاک را شاهد باشیم؛ و نیز کمک می‌کند تا بذر گیاهان در شرایط بهتر و مقاوم‌تری رشد کنند. اگر خاک موردنظر سبک و ماسه‌ای باشد، اسید هیومیک قابلیت حفظ ریشه‌ی گیاه را در شرایط آب و هوایی مختلف دارد و کار محافظت از ریشه را هم تا زمان به ثمر نشستن محصولات بر عهده می‌گیرد. اسید هیومیک همچنین باعث می شود که PH مورد نظر خاک به شکل بافر در بیاید و مواد مغذی به شکل بهتری جذب ریشه گیاه شده و در نهایت گیاه، توان تغذیه از آن را بدست می‌آورد.

مزایای استفاده از اسید هیومیک در صنعت کشاورزی

اسید هیومیک چگونه تولید میشود؟

مراحل تولید هیومیک اسید در دل طبیعت بدین گونه است که اگر به طور مثال یک صد کیلوگرم بافت گیاهی مثلا برگ خشک را در زیر لایه های نازکی از خاک قرار دهیم و گرما ، رطوبت و اکسیژن کافی برای آن تامین کنیم در مدت چند ماه این مقدار از بافت های گیاهی به مقدار 15 کیلو کمپست تبدیل میشود، در واقع این کمپست یک ماده ی ارگانیک است که بافت های گیاهی در آن با چشم غیر مصلح دیده میشود. چنانچه روند تجزیه ادامه یابد قارچ های میکروسکوپی که همان میکروارگانیسم های تجزیه کننده هستند 15 کیلوگرم کمپست ما را در کمتر از یک سال به حدودا 3 کیلوگرم ماده ی نرم قهوه ای رنگ تبدیل میکند، نام این ماده هوموس است. در این ماده شما با چشم غیر مصلح اثری از بافت های گیاهی نمی بینید ولی با میکروسکوپ می توان سلولهای گیاهی را مشاهده کرد. در صورت ادامه ی روند تجزیه اگر گرما و اکسیژن کافی همراه با مواد معدنی مورد نیاز برای فعالیت میکروارگانیسم ها و جود داشته باشد در طی سالیانی که ممکن است به صدها سال نیز برسد حدود 1 کیلوگرم ماده ی سیاه رنگی تولید میشود که ما آن را اسید هیومیک می نامیم.
در همه ی خاک های کشاورزی به طور طبیعی هیومیک اسید یافت میشود و در واقع مقدار زیادی از مواد ارگانیک زمین کشاورزی را تشکیل میدهد. میزان ایده آل برای مواد آلی در خاک حدود 4 الی 6 در صد است که البته در بعضی نقاط اروپا به 6 درصد نیز میرسد ولی در مکانهای کویری مقادیر مواد آلی و اسید هیومیک بسیار ناچیز میباشد. خوشبختانه در مناطقی از کره ی زمین توده های هیومیکی باقی مانده از عصر های بسیار دور یافت شده که امروزه به عنوان منابع استخراجی کود های هیومیکی مورد استفاده قرار گرفته اند.

انواع اسید هیومیک کدامند؟

اسید هیومیک در حال حاضر به سه صورت در بازار وجود دارد:

 1. اسید هیومیک مایع: این نوع اسید به صورت مایع در بسته‌ها و قوطی‌های پلاستیکی موجود است و در واقع به لحاظ استفاده آسان‌ترین نوع آن می‌باشد. شما این کود آلی هیومیکی را به همان صورتی که به گیاه آب می‌دهید استفاده می‌کنید و گیاه نیز همانند آب، اسید هیومیک را سریعا به خود جذب می‌کند.
 2. اسید هیومیک پودری (جامد): این پودر همان اسید هیومیک مایع است که خشکانده شده است. کود هیومیک پودری از نوع فعال آن است، یعنی در آب حل می‌شود، به همین دلیل هم عمدتا در سیستم آبیاری استفاده می‌شود. قابل استفاده بودن اسید هیومیک در سیستم آبیاری (فعال یا غیرفعال بودن اسید هیومیک) تاثیر مستقیمی بر روی میزان قیمت آن دارد.
 3. اسید هیومیک گرانوله: این نوع از اسید هیومیک غیرفعال است و در قسمت خاک گیاه قابل استعمال است. به دلیل اینکه اسید هیومیک گرانوله امکان حل شدن در آب را ندارد ارزان‌تر از اسید هیومیک پودری در بازار یافت می‌شود. اسید هیومیک گرانوله توپ‌های کوچک قهوه‌ای‌رنگ و تیله‌مانندی هستند که برای تقویت وضعیت گیاه باید برای مدت‌زمانی در خاک قرار داده شوند.

اهمیت استفاده از اسید هیومیک در دنیا

در دنیای کنونی با توجه به پیشرفت علم کشاورزی و شناخت اثار زیان بار کود های شیمیایی بر روی محیط زیست و سلامت افراد جامعه استفاده از کود های ارگانیک اهمیت ویژه ای دارد. به همین دلیل استفاده از اسید هیومیک در صنعت کشاورزی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و هر ساله نیز استفاده از این کود پر خاصیت در حال افزایش چشمگیری است.
دلایل استفاده از اسید هیومیک در کشور های غربی متعدد است. یکی از مهمترن دلایل این کشور ها عدم نگرانی از آلوده کردن خاک و آب بر اثر استفاده از کود های شیمیایی است که مصرف هیومیک اسید هیچ گونه آلودگی برای محیط زیست ندارد. از دلایل دیگر صرفه جویی در هزینه ها است چرا که استفاده از کود های هیومیکی باعث کم شدن میزان مصرف کودهای فسفره و ازته است. استفاده از هیومیک اسید باعث افزایش مقاومت در برابر شوری، کم آبی و تنشهای محیطی میگردد که این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است. از دیگر دلایل بسیار مهم استفاده از اسید هیومیک افزاش مقاومت در برابر بیماری ها میباشد. در نتیجه استفاده از این نوع کود ها باعث کم شدن هزینه های گزاف سمپاشی نیز میگردد و یکی از مهمترین علل برای استفاده از هیومیک اسید ایجاد توازن در خاکهایی که به صورت نا مناسب کود دهی شده اند و در نتیجه افزایش محصول به طور 30 الی 50 درصدی.
ضمنا استفاده از اسید هیومیک باعث باروری خاک می شود که این امر باعث نیاز نبودن به استفاده از هورمون های مضر می باشد.

مزایای استفاده از اسید هیومیک در صنعت کشاورزی

هیومیک اسید و اهمیت میکروارگانیسم های خاک برای رشد گیاهان

اگر ما خاک کشاورزی را استریل کنیم نمیتوانیم از آن خاک توقع محصول با کیفیت و قابل توجهی داشته باشیم، همین امر اثبات لزوم میکروارگانیسم ها در خاک است. این میکروارگانیسم ها موجودات بسیار ریز هستند که با همزیستی با ریشه ها زندگی میکنند. به گونه ای که حدود 15 الی 25 درصد از مواد آلی تولید شده در فتوسنتز که از ریشه ترشح شده در اختیار این موجودات قرار میگیرد. به این موجودات فلور خاک گفته میشود که عمدتا از قارچ های ذره بینی تشکیل شده است. این قارچها معمولا در اطراف ریشه زندگی میکنند و در برابر موادی که دریافت میکنند از ریشه در برابر میکروب ها و آفات دفاع میکنند. حتی بیماری نماتد نیز ممکن است در اثر کم شدن این میکروارگانیسم ها به گیاه حمله کند.
گروهی دیگر از این موجودات ذره بینی به تجزیه ی پسماندهای گیاهی و کودهای آلی شیمیایی کمک میکنند و آنها را به ترکیبات ساده قابل جذب برای ریشه تبدیل میکنند. وگروهی دیگر با ترشح مواد اسیدی به انحلال و آزادسازی میکروالمنت ها در خاک کمک میکنند.
هیومیک اسید غذا و محرک رشد میکروارگانیسم ها هستند. این ماده با افزایش نفوذپذیری دیواره سلولی و نیز با تسریع در تولید پروتئین ها واسید های نوکلئیک در درون سلول و همچنین با مکانیزمهایی که هنور کاملا درک نشده است به رشد و تکثیر هر موجود زنده ای کمک میکند. یکی از شگفت انگیز ترین خواص هیومیک اسید این است که این ماده همانند یک سیستم هوشمند دوست را از دشمن تشخیص داده و مانع از رشد میکروب ها و باکتری ها میشود.

افزایش مقاومت گیاه بعد از استفاده از هیومیک اسید

شاید یکی از علل افزایش مقاومت گیاه بعد از استفاده از اسید هیومیک افزایش رشد همین موجودات ذره بینی در خاک باشد که با تولید انتی بیوتیک ها و آلکالوئید ها با باکتری ها و بیماری های خاک مبارزه می کند. جذب این موجودات ذره بینی باعث مقامت گیاه در برابر بیماری های خاکی می شود. همانطور که قبلا اشاره شد گروهی از قارچها در اطراف ریشه موجود است به عنوان محافظ ریشه در مقابل میکروارگانیسم های مزاحم و حتی نماتد عمل میکند. از همه مهم تر این که ازدیاد ریشه که توسط هیومیک اسید اتفاق می افتد گیاه را در برابر شرایط سخت مقاوم تر میکند.

آیا اسید هیومیک باعث مقاومت در برابر سرما می شود؟

تا امروز روش قاطع و مطمئین برای مبارزه با سرما زدگی که از مشکلات مناطق کویری و خشک است معرفی نشده است، مهمترین علل برای سرمازدگی که هر ساله مقادیر زیادی از محصولات را از بین میبرد می توان به عدم رطوبت کافی اطراف ریشه و اختلاف دمای شب و روز اشاره کرد.
اولین مورد قابل ذکر در مورد هیومیک اسید این است که افزایش فعالیت میکروارگانیسم ها در خاک به صورت طبیعی باعث گرم شدن خاک در اطراف ریشه است.
دومین مورد که بسیار مهم است استفاده از اسید هیومیک باعث افزایش رطوبت درون خاک می شود. در زمین های خشک بعد از تابش آفتاب بر سطح خاک رطوبت بسیار زیادی از خاک تبخیر میشود و در شب هنگام سرد شدن هوا خاک خشک به سرعت تغییر دما میدهد. اما در زمین هایی که رطوبت کافی برای شب هنگام وجود دارد آب گرم شده در طول روز به آرامی سرد شده و ریشه دچار استرس کمتری می شود. ضمنا اسید هیومیک رنگ خاک را تیره تر کرده در نتیجه گرمای بهتری را از خورشید دریافت میکند.

تاثیر هیومیک اسید بر افزایش ریشه

این تاثیر آنچنان واضح است که در مواردی تا چندین برابر افزایش ریشه مشاهده شده است. در بعضی از مزارع هنگامی که ریشه ها دچار اسیب شدید می شوند ترکیب اسید هیومیک با قارچکش ها بهترین راه برای مبارزه با پوسیدگی و ترمیم ریشه است. همچنین ثابت شده است که اسید هیومیک با تولید بیشتر اسیدهای نوکلئیک و اسید های آمینه باعث افزایش تولید در تکثیر سلولی گیاهان میشود.

دوام زیاد کودهای هیومیکی در خاک

کود های شیمیایی به علل مختلفی بسیار زود از دسترس گیاه خارج میشوند اما اسید های هیومیک پایداری و دوام بینظیری در خاک دارند. وجود بیش از اندازه از نمک های موجود در خاک نیز که بر اثر کود های شیمیایی و یا الاینده های خاک به دست می آید میتواند هیومیک اسید را اشباع کرده و به صورت دائم یا موقتی آنها را از کار بیاندازد.
همچنین هیومیک اسید مانند یک کاتالیزور در خاک عمل میکند که در نقل و انتقال عناصر خاک به گیاه به صورت دائم دخالت میکند اما خودش مصرف نمی شود پس عواملی مانند آبشویی، تصعید و تجزیه نمیتواند در عدم تثبیت هیومیک اسید دخالت کند به همین دلیل اسید هیومیک های استفاده شده تا سالیان دراز در خاک باقی می مانند.

آیا اسید هیومیک ساختار فیزیکی خاک را تغییر میدهد ؟

خاک بارور کشاورزی از 4 بخش مجزا تشکیل شده است. 45٪ آنرا مواد معدنی، 25٪ رطوبت، 25٪ هوا و 5٪ باقیمانده را مواد آلی تشکیل می‌دهند. مینرال‌های خاک را با کمی اغماض می‌توان به سه بخش تقسیم کرد: ماسه، سیلت و رس. ماسه مطلقاً چیزی برای تغذیه گیاه ندارد. سیلت که ساختاری بین ماسه و رس دارد از لحاظ مواد غذایی بسیار فقیر است. لذا تقریباً همه مواد غذایی مورد نیاز گیاه را خاک رس و مواد آلی تأمین می‌کنند. ماسه و سیلت گرچه کمکی به رشد گیاه نمی‌کند، اما وجودشان برای افزایش نفوذپذیری خاک ضروری است.
در صورتی که مواد آلی در خاک کافی نباشد ذرات رس بهم میچسبند و مقدار نفوذ پذیری خاک به شدت پایین می اید. پایین آمدن سطح نفوذپذیری باعث کاهش جا برای آب و هوا میشود و در نتیجه عملکرد ریشه را مختل می کند. همچنین در خاک هایی که نفوذ پذیری بیشتری دارند حرکت ریشه و رشد ریشه راحت تر انجام میگیرد.
هیومیک اسید که محصول نهایی هر ماده ی آلی است بار منفی خود را به ذرات رس انتقال میدهد و باعث میشود تا انها تا حدود زیادی همدیگر را دفع کنند و از چسبندگی ذرات به هم جلوگیری میکند. اصولاً هیومیک‌ها پیش از اینکه کود باشند اصلاح‌کننده خاک هستند. به این معنا که پلیمرهای هیومیک اسید شبیه یک چسب ارگانیک عمل می‌کنند و ذرات مواد معدنی خاک را به هم می‌چسبانند.

توازن در عناصر غذایی خاک چیست ؟

این مساله بسیار پیچیده و مهم است. در تازه ترین تحقیقات دانشمندان ثابت شده است که فقط مواد غذایی مورد نیاز گیاه برای رشد و سلامت گیاه کاف نیست و توازن عناصر غذایی نیز بسیار مهم و حیاتی است. به عنوان مثال  زیاد بودن فسفر در زمین می تواند مانع جذب آهن، روی، کلسیم وغیره شود چرا که فسفر با این عناصر تولید فسفات های نا محلول میکند. یا در مثال دیگری ذکر شده است که در کمبود های گیاهی عناصر پیش بود جایگزین عناصر کمبود میشود اما انزیم هایی که به این صورت عمل میکنند دیگر کارایی سابق را ندارند. به عنوان مثال فرض کنید که یک انسان دچار کمبود روی در بدن بشود و به جای آن آهن جذب کند این مورد باعث اختلال های فیزیکی و روانی در انسان میشود.
تا زمانی که بشر از کود های حیوانی استفاده میکرد به دلیل وجود موجودات زنده که خود باعث تکثیر مواد هیومیکی میشدند  مشکل توازن به حدی وجود نداشت اما با زیاد شدن استفاده از کود های شیمیایی امروزه در زمین ها شاهد عدم توازن هستیم.

هیومیک اسید ریشه زا است

هیومیک اسید محرک شناخته شده ریشه‌زایی است که در عملکرد رشد ریشه تاثیر بسیار خوبی می گذارد. به همین دلیل در نهالستان‌ها مقدار اندکی (کمتر از 20 گرم) گرانول هیومیک اسید را در چاله کاشت نهال می‌ریزند و با خاک مخلوط می‌کنند. همچنین برای تحریک رشد بذر می‌توان آن را با هیومیک اسید و یا فولویک اسید 2 در هزار آغشته کرد (بذرمال). مهمترین ساز و کار تحریک ریشه‌زایی، افزایش متابولیسم و نیز نفوذپذیری جدار سلول‌ها نسبت به آب و مواد غذایی می‌باشد. بعلاوه گرم نگهداشتن خاک و حفظ رطوبت نیز ممکن است در این جریان نقش داشته باشد.

تاثیرات اسید هیومیک در کشاورزی

تاثیرات اسید هیومیک را به ۳ بخش مهم تقسیم می شود که شامل تاثیرات فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی که هرکدام را به صورت جداگانه بیان می کنیم. اسید هیومیک اصل از سنگ معدنی لئوناردیت استخراج می شود. که در ترکیب آن کربن، هیدروژن، نیتروژن، گوگرد و فسفر وجود دارد. زمانی که شما از هیومیک صحبت می کنید در اصل ماده آلی آن مورد توجه قرار دارد.می توان گفت که ماده آلی قلب تپنده و عامل اصلی فعالیت میکرو ارگانسیم خاک می باشد. حاصل خیزی خاک به میزان ماده آلی بستگی دارد. به دلایل مختلفی ماده آلی خاک کاهش می یاید که نیاز است به صورت دستی تامین شود تا خاک به اصطلاح عمل آوری و رمق خوبی داشته باشد.

تاثیرات اسید هیومیک :

همان طور که گفته شد تاثیرات اسید هیومیک سه بخش عمده فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی یا همان زیست محیطی دارد. عمده تاثیرات اسید هیومیک بروی خاک می باشد که در نهایت در راستای بهبود تغدیه ریشه قرار می گیرد تا آنجا که محققان (حاصل خیز بودن خاک را به میزان درصد هیومیک) آن در نظر می گیرند. در اهمیت تاثیرات اسید هیومیک می توان گفت تاثیر یک کیلو کود هیومیک برابر با ۷ کیلو از کودهای دیگر می باشد. البته کودهای دیگری مانند کود گوگرد آلی ارگانیک نیز تاثیرات خوبی هم بروی خاک و هم گیاه دارد که می توانید در کنار مصرف هیومیک از مزایای گوگرد مایع ارگانیک نیز بهرمند شوید.

تاثیرات فیزیکی کود هیومیک: 

 1. جلوگیری از اتلاف زیاد آب و مواد آلی و ریز مغذی ها در خاک های ماسه ای و سبک
 2. با توجه به اثر( کلاته هیومیک) باعث ایجاد روزنه در خاک های سنگین و فشرده می شود که باعث جذب بیشتر اکسیژن و مواد غذایی راحت به دسترس ریشه ها برسد.
 3. از فرسایش و ترک خوردکی خاک جلوگیری می کند.
 4. باعث افزایش ظرفیت نگهداری رطوبت در خاک می شود.
 5. به دلیل رنگ تیره خاک به جذب انرژی بیشتر از خورشید کمک می کند.

تاثیرات شیمیایی کود هیومیک:

این تاثیرات براساس واکنش های می باشد که در خاک ایجاد می کند:

 1. باعث کاهش میزان ph خاک می شود و همچنین در خاک های اسیدی و قلیایی باعث خنثی شدن آنها می شود.
 2. برای جذب عناصر دیگر و کمک به ایجاد توازن در جذب عناصر موجود در خاک بسیار موثر خواهد بود.
 3. با دلیل اثر کلاته می تواند برخی از عناصر که به صورت مستقیم جذب گیاه نمی شوند  مانند آهن، روی  آنها را جذب کرده و در دسترس ریشه قرار می دهد.
 4. دی اکسید کربن را از کربنات خاک آزاد کرده و باعث بهبود فتوسنتز در گیاه می شود.
 5. مواد سمی در خاک را کاهش می دهد
 6. به دلیل دارا بودن مواد آلی در عملکرد بهتر کودها و دفع آفات بسیار موثر می باشد.

تاثیرات بیولوژیکی کود هیومیک:

 1. یکی از مهمترین تاثیرات اسید هیومیک تحریک گیاه و بذر برای رشد و جوانه زنی است که باعث افزایش فعالیت میکرو ارگانیسم ها می شود.
 2. باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماری ها می شود.
 3. افزایش ریشه زایی در گیاه مخصوصا به صورت عمودی که برای جذب بهتر مواد غذایی بسیار مفید می باشد.

مجموع این تاثیرات توانسته هیومیک را جز کودهای پرمصرف در جهان قرار دهد. برای حاصل خیزی خاک از کود هیومیک استفاده کنید تا بهروری از اراضی زیر گشت و باغات را افزایش دهید.

خواص هیومیک اسید

مزایا و فواید هیومیک اسید به هیچ عنوان محدود به چند مورد نیست و ما در اینجا سعی کردیم لیست کاملی از خواص این کود را برای شما ذکر کنیم. اما نکته‌ی قابل توجه در این زمینه، این مورد است که خواص هیومیک اسید تنها محدود به گیاهان و یا صرفا درختان نیست و اثربخشی آن بصورت فراگیر است و این توانایی را در خود دارد که بر تمامی محصولات زراعی، گیاهی، درختان و… اثرگذاری داشته باشد؛ و این ویژگی مهمی است که در کود هیومیک اسید وجود دارد. در ادامه مواردی از خواص اسید هیومیک را برایتان بازگو می‌کنیم.

 1. هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی به عنوان یک ماده ارگانیک، کمبودی که آنها از جانب نبود اکسیژن و رطوبت دارند را، به بهترین نحو ممکن جبران می‌کند.
 2. ماندگاری بذر را در شرایط مختلف آب و هوایی و مکان های مختلف بالا می‌برد و جایگزین بسیار مناسبی برای انواع سموم و کودهای شیمیایی است.
 3. این کود گیاهی علاوه بر مواد معدنی ذکر شده، عنصر آهن را برای رشد گیاه تامین می کند که یکی از عناصر ضروری برای رشد گیاه است.
 4. این کود گیاهی نفوذپذیری خاک را بالا می برد تا ریشه‌ها به راحتی در دل خاک جای بگیرند و از مواد مغذی آن تغذیه کنند.
 5. اسید هیومیک باعث می شود که روند خشک شدن خاک برای تامین انرژی مورد نیاز گیاه با سرعت بیشتری انجام شود.
 6. اسید هیومیک بسیار به صرفه بوده و با هزینه های مناسب بهترین کارایی و کیفیت را به کشاورزان ارائه می کند.
 7. باعث تولید محصولات ارگانیک شده و به سلامت محیط زیست کمک بسیار زیادی میکند
 8. باعث افزایش رطوبت خاک شده و ریشه گیاه را در هر شرایطی حفظ و نگهداری میکند.
 9. کود گیاهی هیومیک اسید ترشح نیترات را کم کرده و شرایط خاک را بهبود می بخشد.
 10. کودگیاهی اسید هیومیک باعث می شود که ساختار فیزیکی خاک اصلاح شود
 11. ترکیب کلوییدهای خاک را بالا می برد تا ریشه گیاه به خوبی رشد کند.
 12. فرایند اطلاح شوری خاک با اسید هیومیک به خوبی انجام می‌شود.
 13. از سفره‌های زیر زمینی محافظت می‌کند.
 14. باعث کاهش آلودگی آب می شود.
 15. از فرسایش خاک جلوگیری میکند.
دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید